ČT2 se bude vypínat jako první

Aby digitalizace mohla proběhnout je nejprve některé analogové vysílače vypnout, aby na nich mohl začít vysílat digitální multiplex. Proto již brzy na mnoha místech dojde k vypnutí analogového vysílání druhého programu České televize (ČT2).

Již červenci 2008 byl vypnut první analogový vysílač ČT2 – a to na městském vysílači Krkavec v Plzni.

Další masivní vypnutí kanálu ČT2 bude probíhat na podzim 2008. Již 30. září dojde k vypnutí v Českých Budějovicích (vysílač Kleť), a ve středočeském kraji (vysílač Cukrák). K 30. říjnu bude vypnuta ČT2 i Praze (vysílač Mahlerovy sady – Praha Žižkov) a k 31. říjnu v Chebu a okolí (vysílač Zelená hora), v Plzni a okolí (vysílač Krašova), v okolí Ústí nad Labem (vysílač Buková hora). Ke konci listopadu (29.11) pak bude vypnuta ČT2 na vysílači Jedlová hora (Chomutov a okolí) a o den později ČT2 na vysílači Svatobor (Sušice a okolí).

Na všech těchto místech ihned po vypnutí začne vysílat tzv. veřejnoprávní multiplex (též nazývaný Multiplex č. 1), který bude přenášet všechny programy České televize tj. ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport a rádiové programy Českého rozhlasu, takže vlastně dojde k rozšíření nabídky televizních kanálů.

Aby si divák mohl vychutnat všechny tyto programy a nepřišel o ČT2, musí si pořídit ke každé televizi malou krabičku – tzv. set-top-box, který převede digitální vysílání do vašeho televizoru. Další možností je pořídit si nový plochý (LCD či plasma) televizor, který již má možnost přijímat i digitální vysílání. Poslední možností je přejít na jiný druh příjmu televizního signálu – tzn. satelitní vysílání, kabelová televize či televize přes pevnou linku či internet – IPTV.

Pokud vám hrozí blízké době vypnutí analogové televize ČT2, objevuje se ve vysílání tzv. piktogram – v pravém dolním rohu čtyři čtverečky. Více informací o piktogramu včetně ukázky nalezete v článku Jak poznám že mi vypnou ČT2? Pokud tento obrazec vidíte, v brzké době vás čeká vypnutí tohoto vysílání a měli byste se připravit na příjem digitálního vysílání koupí set-top-boxu a nebo nové televize s integrovaným digitálním tunerem.