Jak vybrat set-top-box

Jak již bylo řečeno v předchozích článcích, díky digitalizaci čeká výběr DVB-T set-top-boxu velkou většinu z nás. Před začátkem výběru se přesvědčte zda nepatří do skupiny kdy set-top-box nebudete potřebovat – vše popsáno v článku: Kdy nepotřebuji set-top-box?

Nejdůležitější je vybrat správný set-top-box k vaší televizi – tzn. aby se dal připojit, dále pak můžeme vybírat dle vybavení a různých vychytávek.

Výběr dle typu připojení

Prvním informací, kterou potřebujete znát, je jakými konektory je vybavena vaše televize.

Propojení přes HDMI

Nejnovější televizní přijímače jsou vybaveny moderním digitálním konektorem HDMI, ale tyto televizi většinou již integrovaný digitální tuner mají a tak není potřeba set-top-box kupovat. Přesto se prodávali i televize s HDMI konektorem a přesto měli pouze analogový tuner (především v začátku nástupu plochých LCD televizí) – v tomto případě set-top-box potřebovat budete. V tomto případě se vyplatí vybrat takový který má výstup HDMI a propojit ho s televizním přijímačem pomocí HDMI kabelu. Ovšem set-top-boxy s HDMI jsou přecejenom dražší a tak je možné použít i následující typy připojení – SCART.

Propojení přes SCART

Velká většina klasických televizních přijímačů je vybavena jedním a nebo více konektory SCART. V tomto případě můžete vybírat jakýkoliv set-top-box, neboť všechny jsou vybaveny konektorem SCART. Pokud kromě televize máte i video, tak se vám vyplatí výběr set-top-boxu se dvěma konektory SCART – přes jeden se zapojí televize a druhý se použije pro videorekordér.

Propojení přes anténní vstup

U velmi starých televizních přijímačů, nejsou k dispozici ani konektory SCART a pak jediným způsobem propojení je přes anténní kabel, který má každá televize. Set-top-boxy pro takovéto propojení musí obsahovat tzv. RF modulátor a s televizí se propojí s anténním kabelem – vlastně se set-top-box zapojí mezi anténu a televizi.

Výběr dle typu vybavení

Dnes každý prodávaný set-top-box je vybaven některými užitečnými vlastnostmi jako je dálkové ovládání či EPG. A právě jedna z nejzajímavějších vlastností je EPG, což je vlastně televizní program přímo v televizi. Proto již nemusíte kupovat tištěné televizní programy a vše si můžete najít přímo na televizní obrazovce až na několik dní dopředu.

Ovšem po set-top-boxu můžeme požadovat i jiné vlastnosti, které jsou pouze u těch dražších

2-tunerový set-top-box

Jak bylo pospáno výše pokud set-top-box obsahuje 2 SCART konektory, pak je možné připojit kromě televize i videorekordér. Ovšem u obyčejného set-top-boxu s jedním tunerem budete moci nahrávat pouze stejný program na který se díváte. Pokud byste chtěli se na jeden program dívat a jiný nahrávat, pak budete potřebovat buď 2 set-top-boxy a nebo právě dvoutunerový, který vlastně kombinuje 2 set-top-boxy do jedné krabičky a ovládá se jedním ovladačem. Další možností je vyměnit staré video za DVD rekordér s digitálním tunerem. A nebo koupit set-top-box umožňující nahrávání – viz dále.

Set-top-box umožňující nahrávání

Některé set-top-boxy umožňují nahrávání pořadů, které nestihnete stejně jako video. Tyto set-top-boxy jsou vybaveny pevným diskem (harddisk), který se standardně používat v počítačích a nebo alespoň mají přípravu na připojení pevné disku a majitel si poté může vybrat jakou velikostí pevného disku svůj set-top-box vybaví.

Kombinovaný set-top-box pro pozemní i satelitní příjem

Pokud kromě pozemního vysílání chcete sledovat i televizní stanice vysílané pouze přes satelit, můžete si pořídit set-top-box, který umožňuje příjem jak z pozemních digitálních vysílačů (DVB-T), tak i z digitálních satelitů (DVB-S).