Konec analogu ve středních Čechách

Třetí ucelenou oblastí, kde došlo k ukončení analogového vysílání, jsou střední Čechy. Vypnutí proběhlo v noci ze soboty 30. října na neděli 1. listopadu. Kromě středních Čech může toto vypínání ovlivnit i Prahu, neboť největší vypínaný vysílač je středočeský Cukrák, který chytalo i mnoho lidí v Praze.

Vysílač Cukrák vypnul vysílání analogové ČT1, Novy a Primy a právě pro komerční jedničku, TV Novu, se jedná o jediný vypínaný vysílač. ČT2 bylo na Cukráku vypnuto již loni v říjnu, aby na jeho kanálu mohl začít vysílat digitální multiplex 2. Z Cukráku v tuto chvíli vysílají multiplexy 1, 2 a 3, takže divákům s anténou natočenou na Cukrák stačí pořízení set-top-boxu (pokud ho tedy již nemají) a mohou přijímat až 11 televizních stanic místo tří.

Česká televize kromě Cukráku nechala vypnout další dva velké vysílače. Jedná se o vysílač Votice – Mezivrata (analogová ČT1 i ČT2) a příbramský vysílač na vrchu Praha (pouze ČT2). Dále byly vypnuty 4 analogové dokrývače: Benešov (ČT1 i ČT2), Kamýk nad Vltavou (ČT1), Petrov – Pitkovice (ČT1) a Srbsko (ČT1 i ČT2). Česká televize se chystá vypnout ostatní analogové dokrývače ve středních Čechách během jara 2010.

Televize Prima vypnula nejvíce analogových dopkrývačů, celkem 9. Jedná se o lokality: Praha Krč, Městečko u Křivoklátu, Nespeky, Příbram, Rataje nad Sázavou, Srbsko, Vlašim, Čtyřkoly a Karlštejn.

Další novinkou prvního listopadového dne je navýšení výkonu u multiplexu 1 z ostravského vysílače Hošťákovice díky čemuž se výrazně zvýší pokrytí digitálních programů ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport.