V Praze končí analogové vysílání

V noci z 30. dubna na 1. května dojde k ukončení analogového terestriálního vysílání z pražského Žižkovského vysílače. Vypnuty tak budou tři televizní programy: ČT1, Nova a Prima. Nově budou ze Žižkovské věže šířeny pouze digitální programy, které jsou seskupeny v digitálních multiplexech. Z Mahlerových sadů vysílají 3 ze 4 provozovaných multiplexu a tak diváci mohou sledovat mnohem více programů než analogově.

Digitálně mohou diváci zachytit z multiplexu 1 vysílání všech programů České televize (tj. ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport), z multiplexu 2 vysílání Programů Nova, Nova Cinema, Prima, Prima COOL a TV Barrandov. Multiplex 3 obsahuje hudební televizi Óčko, zpravodajskou Z1 a Public TV. Pouze v Praze existuje ještě „druhý“ multiplex 3, který ovšem nevysílá ze Žižkova a obsahuje navíc NOE TV. Poslední multiplex 4 také nevysílá ze Žižkovského vysílače a je pouze v testovacím režimu s malým dosahem. Obsahuje ČT1 HD, Nova HD a reklamní kanál na O2 TV s názvem O2 Info.

Všechny tři analogové programy upozorňovaly své diváky na nutnost přejít na digitální vysílání pomocí krátkých šotů ve vysílání a pomocí běžících lišt na spodní straně obrazovky.

Přesto v Praze zůstávají místa kde bude možné chytnout analogový signál, ale nelze na to spoléhat a je lepší i v těchto případech přejít co nejdříve na digitální vysílání. Analogově v Praze zůstanou vysílat některé dokrývače (malý vysílač, který pokrývá jenom malé okolí vysílače) a také na některých místech bude možné zachytit analogový signál ze středočeského vysílače Cukrák, který ovšem ukončí analogové vysílání v říjnu 2009.

Pokud tedy jste stále nevyřešili přechod na digitální vysílání, nejjednodušším způsobem je zakoupení DVB-T set-top-boxu.