Výměna antény na Žižkovském vysílači – fotogalerie

Na pondělí 6. října 2008 byla naplánována poměrně unikátní výměna anténního systému na pražském vysílači v Mahlerových sadech. Protože je vysílač uprostřed městské zástavby a je vysoký 216m, bylo nutné pro instalaci zajistit speciální dvoumotorový vrtulník Kamov K-32, který dokáže s přesností na centimetry manipulovat s anténním systémem. Akce s krycím názvem Operace Žižkov začala s přípravami v 8 hodin ráno. Téměř na minutu přesně, v 9 hodin, poprvé vzlétl vrtulník Kamov K-32 aby začal s demontáží původní antény, která na vysílači pracovala od jeho spuštění. Starý anténní systém se skládal ze 3 částí a tak dvoumotorový vrtulník vzletěl ke snesení antény třikrát. Poprvé, jak bylo napsáno výše, v 9 hodin, pro druhou část se vrátil krátce po čtvrt na deset a poslední část byla okolo půl desáté snesena k patě Žižkovského vysílače, odkud byl odvezen k ekologické likvidaci nákladními auty.

Až do půl jedenácté byl televizní věž o 22 metrů kratší. V tuto dobu technici připravovali na špičce věže místo pro nasazení nového tubusu s anténami jak pro současné analogové vysílání (spodní část), tak i pro digitální vysílání (vrchní část). V tuto dobu měl také přestávku létající jeřáb – dvoumotorový vrtulník Kamov K-32, který bylo mimo jiné také nutné dotankovat.

V půl jedenácté vzlétl vrtulník s prvním dílem nové antény. Tato část bylo mnohem složitější neboť tubus bylo nutné nasadit s centimetrovou přesností a zároveň piloti museli dávat pozor, aby nezranili techniky ve výšce 200 metrů, kteří pomáhali nasměrovat anténu na správné místo a následně ji museli pořádně upevnit.

Pár minut před polednem vzlétl vrtulník s druhým kusem nového anténního systému, který je určen pro šíření digitálních multiplexů 1, 2 a 3.

Nyní je potřeba anténu zprovoznit, pospojovat a naladit a 24 října z nové antény začne znovu vysílat původní analogové vysílání prvního programu české televize a 2 komerčních televizních stanic, Novy a Primy. Ukončení analogového vysílání z pražského vysílače je plánováno na duben 2009. K poslednímu říjnu 2008 začne pražský Žižkovský vysílač šířit digitální signál (DVB-T) z nového anténního systému ve vertikální polarizaci v konečných digitálních multiplexech 1 a 2. Zároveň bude ukončen provoz dočasného multiplexu A.

Digitální multiplex č. 1 (též nazývaný veřejnoprávní multiplex) bude šířit programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport na kanále 53 s výkonem 32kW.

Digitální multiplex č. 2 bude obsahovat programy TV Nova a TV Prima na kanále 41 taktéž s výkonem 32kW. Později do multiplexu 2 přibude TV Barrandov a další program TV Prima (Prima Klub) a TV Nova (Nova Cinema).

Pražský vysílač v Mahlerových sadech bude doplňovat středočeských vysílač Cukrák na se stejnými multiplexy na stejných kanálech, ale s mnohem vyšším výkonem 100kW a ve standardní horizontální polarizaci.

Více informací o Žižkovském vysílači se dozvíte v encyklopedii