Slovníček

Set-top-box

Jedná se o přístroj, který umí dekódovat digitální vysílání a po propojení se starším televizním přijímačem umožní sledování televizních programů vysílaných digitálně. Set-top-boxy se vyrábějích od těch nejjednodušších, které umějí pouze přijmout signál a až po složitější, které umí např. programy i nahrávat a nebo kombinované set-top-boxy, které zvládnou jak příjem DVB-T, tak i DVB-S.
Více informací o heslu Set-top-box se dozvíte v encyklopedii

EPG

Je elektronický programový průvodce – z anglického Electronic Program Guide. EPG umožňuje na televizní obrazovce zobrazit co právě na kterém programu je vysíláno a též co bude vysíláno až na několik dní dopředu. Dále je u většiny televizních stanic uveden i krátký popis právě vysílaného pořadu. EPG tak umožňuje nahradit noviny s televizními programy a je jednou z velkou výhod digitalizace.
Více informací o heslu EPG se dozvíte v encyklopedii

Multiplex

Je označení pro skupinu několika televizních (obvykle 4-5) a rozhlasových programů vysílaných na jednom kmitočtu (frekvenci), na kterém dříve mohl analogově vysílat pouze jeden televizní program. V České republice jsou ve výstavbě zatím multiplexy 4 (označeny číslicí 1 až 4) a tím pádem bude možné v brzké době sledovat 10-20 televizních programů místo současných 4 celoplošných programů.
Více informací o heslu Multiplex se dozvíte v encyklopedii

DVB-T

Je standard pro digitální televizní vysílání přes pozemní vysílače (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Televizní vysílání je komprimováno a přenášeno jako datový tok. Nejčastěji se používá formát komprimace MPEG-2, případně MPEG-4. V České republice se v prvních letech bude výhradně vysílat ve formátu MPEG-2. K příjmu DVB-T signálu je potřeba buď moderní televizní přijímač schopný dekódovat digitální vysílání DVB-T a nebo dokoupit ke staršímu televizoru set-top-box.
Více informací o heslu DVB-T se dozvíte v encyklopedii

DVB-S

Je standard pro digitální televizní vysílání přes satelit (z anglického Digital Video Broadcasting – Satellite). Televizní vysílání je komprimováno (formát MPEG-2) a z pozemního střediska odesláno na satelit, ze kterého jej uživatelé pomocí satelitního talíře mohou přijmout. Ke sledování je potřeba speciální satelitní set-top-box, který lze často koupit spolu se satelitním talířem jako satelitní komplet. Většina televizních programů je kódována a tak je ke sledování také potřeba dekódovací karta - někdy je poplatek jednorázový, jindy pravidelný měsíční.
Více informací o heslu DVB-S se dozvíte v encyklopedii

DVB-C

Je standard pro digitální televizní vysílání přes kabelové sítě (z anglického Digital Video Broadcasting – Cable). Televizní vysílání je komprimováno (formát MPEG-2, později i MPEG-4) a k divákovi dopraveno přes kabelové sítě provozovatele kabelové televize. Ke dekódování je potřebný kabelový set-top-box, který většinou dodá přímo provozovatel.
Více informací o heslu DVB-C se dozvíte v encyklopedii

IPTV

Je zkratka pro Televizi přes internetový protokol. V tomto případě je televizní signál šířen k uživateli přes internet – nejčastěji přes ADSL, Wi-Fi, optický kabel a nebo přes jiné širokopásmové připojení. Sledovat IPTV je možné buď přímo v PC a nebo pomocí set-top-boxu určeného pro IPTV. V České republice existuje několik IPTV vysílatelů, např O2 TV, Volný TV, 802.tv a další.
Více informací o heslu IPTV se dozvíte v encyklopedii

MPEG-2

Je datový komprimační formát, ve kterém je komprimován televizní obraz a zvuk např. na DVD a nebo pro přenos digitálního vysílání DVB-T, DVB-S, DVB-C a nebo přes IPTV. V České republice budou digitální multiplexy v prvních rocích digitalizace kódovány pouze tímto formátem a tak stačí aby kupované nové televize a nebo set-top-boxy formát MPEG-2 uměly dekódovat.
Více informací o heslu MPEG-2 se dozvíte v encyklopedii

MPEG-4

Je datový komprimační formát, nástupce MPEG-4, který umožňuje přenést stejný obraz s mnohem menší datovou velikostí než MPEG-2. Z tohoto důvodu je použit především pro přenos HDTV. V České republice je především použit pro některé IPTV (O2TV) a také v testech DVB-T.

HDTV

Je označení pro formát televizního signálu ve vysokém rozlišení. HDTV je zkratkou z anglického High-definition television. HDTV se vysílá pouze digitálně a pro přenos je možné použít DVB-T, DVB-S a nebo DVB-C, i když se s přenosem HDTV spíše uvažuje až ve druhých verzích těchto přenosových protokolů – tj. DVB-T2 a DVB-S2. V České republice probíhalo a probíhá několik testů přenosu HDTV přes multiplexy DVB-T, ale neplánuje se komerční spuštění HDTV v některém digitálním multiplexu (alespoň v prvních rocích digitalizace). Naopak přes DVB-S již vysílá několik programů ve vysokém rozlišení a každým rokem přibývají další, včetně českých.
Více informací o heslu HDTV se dozvíte v encyklopedii

SCART

Jedná se o konektor k analogovému propojení audio/video systémů (televize, video, DVD atd.) SCART je zkratka z francouzského Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs a jde o 21-pólový konektor a je přes něj přenášen jak televizní obraz , tak i zvuk. Do SCART konektoru se většinou připojuje také set-top-box. U novějších televizorů je nahrazen digitálním konektorem HDMI
Více informací o heslu SCART se dozvíte v encyklopedii

HDMI

Jedná se o konektor k přenosu digitálního nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu. HDMI je zkratka z anglického High-Definition Multi-media Interface. Standardní konektor HDMI typu A má 19 pinů a umožňuje přenášet obraz ve vysokém rozlišení a vícekanálový zvuk. Dnes jsou jím vybaveny moderní ploché televizní přijímače a slouží především k propojení s DVD a Blu-Ray přehrávačem. Některé set-top-boxy jsou jím sice také vybaveny, ale pro většinu televizních přijímačů, které jsou vybaveny konektory HDMI nejsou potřeba, neboť taková televize již ve většině případů umí i dekódovat digitální vysílání.
Více informací o heslu HDMI se dozvíte v encyklopedii

Modulátor (RF modulátor)

Umožňuje připojení i těch nejstarších televizních přijímačů, které nejsou vybaveny konektory SCART a nebo HDMI. Set-top-box s RF modulátorem je propojen s televizí pouze přes anténní kabel a signál set-top-boxu je namodulován na některý televizní kmitočet a televize ho následně přijme jako původní analogové vysílání.


Reklama

Doporučujeme